Listings

CKUT is now publishing Montreal Listings (Music, Arts & Culture, Community Events).

Listings were last updated July 6

Send your listing submissions to music@ckut.ca.

Thursday July 6th

  • Woods // Jon Andrews and the Yawns at 9pm @ La Sala Rossa
  • Taylor Knox // Sedge // Hot Milk // Invités at @ 9pm @ La Vitrola
  • The Strumbellas // Whitehorse at 8:30pm @ Metropolis
  • Jane Blanchard // LAPS // Baby Cages at 8pm @ Le Cagibi
  • Bachata at 10pm @ L’Escogriffe

Friday July 7th

  • Doldrums // Absolutely Free // Invités at 9:30pm @ Bar Le Ritz
  • Groenland // San Fermin at 8:30pm @ Metropolis
  • Smokes // Holy Data // Billy Moon // Traces at 6pm @ Casa del Popolo
  • The Barr Brothers // Bassekou Kouyaté // Amy Sacko at 8pm @ Theatre Maisonneuve
  • Slight // Common Holly // Future States // Look Vibrant at 8:30pm @ La Vitrola
  • Helen of Joy at 8pm @ Le Cagibi
  • Felp // Chienvoler at 9:30pm @ Divan Orange
  • Tanya Tagaq at 10pm @ Club Soda
  • Feed Me // No Mana at 10pm @ Theatre Fairmount
  • Population II // Zizof at 10pm @ L’Escogriffe

Saturday July 8th

  • Mauno // Rose Bush // Alexia Avina at 9pm @ Casa del Popolo
  • Mom Jeans // Perspective, A Lovely Hand to Hold // Swinging Flaws // Graduating Life at 8:30pm @ La Vitrola
  • Siv Jakobsen at 7pm @ Metropolis
  • Serena Ryder // Fast Romantics at 9pm @ Metropolis
  • Yasiin Bey at 9pm @ L’Olympia
  • Pink Martini at 7:30pm @ Salle Wilfrid-Pelletier at Place Des Arts
  • Seven Day Sons // Pin Up at 7pm @ Theatre Fairmount
  • Lord Raja at 8pm @ Bar le Ritz PBD
  • Rory Leary and Julie Perron at 8pm @ Le Cagibi
  • Po Lazarus // Eliza // Hot Milk at 9:30pm @ Le Divan Orange
  • Jeff Rosenstock // Laura Stevenson // Deforesters at 10pm @ L’Escogriffe
  • Bros at 10pm @ Club Soda
  • Fall City Fall // Hopeless Youth // Jesus Horse // Juno at 8:30pm @ Turbo Haus

Sunday July 9th

  • Ratboys // Colour Wheel // Glass Dancers // Still Kicking @ 9pm @ L’Escogriffe
  • Ms. Holmes // Desirée Dawson at 9pm @ Club Balattou
  • Hot Mlc at 8pm @ La Sala Rossa
  • BBQ Pope // The A Listers at 9:30pm @ Divan Orange
  • Bluegrass Jam hosted by Matt Large at 10pm @ Barfly
  • LAVAL // Horseburner // Cavern // Caustic Casanova at 8:30pm @ Turbo Haus

Monday July 10th

  • Montalvo Flamenko Jazz Quartette Weely at 6pm @ Diese Onze Jazz Club
  • Nicolas Michaux at 8pm @ Le Cagibi
  • Stroboscopica at 9:30 @ Divan Orange

Wednesday July 12th

  • Vasudeva // Adjy // Bas Relief // Abi Reimold at 9pm @ L’Escogriffe

Thursday July 13th

  • Sheldon Cole and Isaak Solomon at 8pm @ Le Cagibi
  • Amadou et Miriam at 8:30pm @ Metropolis
  • Northlane et Intervals at 7pm @ La Tulipe
  • Kelly Lee Owens at 9pm @ Bar le Ritz PDB
  • Danny Laj and the Looks // Dangereens // Half Measures at 10pm @ L’Escogriffe
  • The History for Gunpowder // Light Bulb Alley // Mountain Dust at 9:30pm @ Divan Orange

Friday July 14th

*Delicate Steve // Invités at 9pm @ La Vitrola * The Atomic BItchwax // mirror queen // White Nails // MHEDVED at 7:30pm Turbo Haus * Jesse Royal 8pm @ Theatre Fairmont * The Audio Penpals at 8pm @ Le Cagibi

Saturday July 15th

  • Fraternal Twin // Stolen Jars // Fred Thomas // Bambi Lou at 9:30pm @ La Vitrola
  • Carlos Vives at 9pm @ L’Olympia
  • 31e Festival International de Nuits d’Afrique: Série Urban Africa avec Kae Sun at 8:30pm @ La Sala Rossa
  • Exit Someone // Radiant Baby // Venus // Opale at 6pm @ Marché Des Possibles
  • Look Vibrant // Roffer’s Union // Bridal Party // Saxsyndrum at 10pm @ L’Escogriffe
  • Canicule Tropicale // Quantic at 9pm @ Theatre Fairmount

Sunday July 16th

  • Institute // Grosser // Beep Test // Invités at 9pm @ Casa del Popolo
  • This Wild Life // Dryjacket // A Will Away at 8pm @ L’Astral
  • Look Vibrant // The Roofer’s Union // Saxsyndrum at 9pm @ L’Escogriffe

Monday July 17th

  • Bellows // Big Ups // Common Holly // Stegosaurus at 9pm @ La Vitrola
  • Ultimate Painting // Invités at 9pm @ Brasserie Beaubien
  • Julia Byrne // Johanna Warren at 9:30pm @ Divan Orange
  • 31e Festival International de Nuits d’Afrique: Série Urban Africa avec The Dizzy Brains at 8:30pm @ La Sala Rossa

Tuesday July 18th

  • Thurston Moore Group at 9pm @ La Sala Rossa
  • Xavier Rudd at 8pm @ Metropolis

Wedneday July 19th

*Molly Drag // Little Kid // MPSO // Holy Pinto at 9pm @ Casa del Popolo * Metallica // Avenged Sevenfold // Volbeat at 6pm @ Parc Jean-Drapeau * Old Cabin // Stranger Familiar // Pallice at 9pm @ Brasserie Beaubien * Re-TROS // Invités at 9pm @ Bar le Ritz * Lindsay Foote at 8pm @ Le Cagibi

Thursday July 20th

  • Tristen // Invités at 9pm @ Divan Orange
  • Ciszak at 10pm @ Newspeak
  • Possum // Deaf // Double Date with Death // Mss Frnce at 9pm @ Brasserie Beaubien
  • Gentle Mystic // Luna Li // Whoop Szo (Slut Island Festival) at 9pm @ Bar le Ritz PDB
  • Unreal City at 8pm @ Turbo Haus
  • Anemone // Walrus at 10pm @ L’Escogriffe

Friday July 21st

  • Luca Bacchetti // Adam Husa at 10pm @ Newspeak
  • Yard Sale // Princess Bed // Moltov Cockgirl // Hua Li (Slut Island Festival) at 9pm @ Bar le Ritz PDB *Adam Strangler // Void Republic // Spells of Vertigo at 10pm @ L’Escogriffe
  • Bandidas at 8pm @ Theatre Fairmount

Saturday July 22nd

  • CW Stoneking // Invités at 9pm @ Theatre Fairmount
  • Nite Jewel // Geneva Jacuzzi // Harriet Brown at 9pm @ La Vitrola
  • Jamila Woods at 8pm @ Petit Campus
  • Ultimate Painting // Invités at 9pm @ Brasserie Beaubien
  • Lev Snowe // Ivory Waves // Vanille // Wax Limbs at 9pm @ Le Cagibi
  • 31e Festival International de Nuits d’Afrique: Série Nuits d’Afrique Sound System avec King Abid & Bob Bouchard at 9:30pm @ La Sala Rossa
  • Lev Snowe // Ivory Waves at 8pm @ Cagibi
  • J Ellise Barbara // Marcelline (Slut Island Festival) at 9pm @ Bar le Ritz PDB

Sunday July 23rd

  • Dragonforce // Once Human at 8:30pm @ Corona Theatre
  • Spoon // The New Pornographers at 8pm @ Metropolis

Monday July 24th

  • One Ok Rock // Set It Off // Palisades at 7pm @ Corona Theatre
  • Lamb of God // Behemoth at 8pm @ Metropolis
  • The Aquabats // Reggie // Full Effect // CJ Ramone at 7pm @ Theatre Fairmount

Tuesday July 25th

  • New Swears // NOBRO // Invités @ L’Escogriffe
  • Pony // Smithers // Bitch Goddess at 9pm @ Casa del Popolo

Thursday July 27th

  • HOAN // You’ll Never Get To Heaven // Veranda Liv at 9:30pm @ L’Escogriffe
  • La Faune Launch Malamute Fete at 8pm @ La Sala Rossa
  • Candi // Spring Blades // Ricky Leach (Slut Island Festival) at 9pm @ Bar le Ritz PDB

Friday July 28th

  • Dead Leaf Echo // Yi at 9pm @ Brasserie Beaubien
  • Natasha Leggero at 10pm @ Club Soda
  • Raveen // Pony Girl // Slight // Gayance at 9pm @ La Sala Rossa
  • Sara Daniellea // Ranyana Speede at 8pm @ Le Cagibi
  • Paralix // Total Bliss // Oblivia (Slut Island Festival) at 9pm @ Bar le Ritz PDB
  • B-17 // Our Father Star at 10pm @ L’Escogriffe

Saturday July 29th

  • The Mayhemingways at 9pm @ La Vitrola
  • Ought // Un Blonde // Rose Bush at 9:00pm @ La Sala Rossa
  • Yatta // Witch Prophet // Maya Songbird (Slut Island Festival) at 9pm @ Bar le Ritz PDB
  • Po Lazarus // Eliza // Hot Milk at 10pm @ L’Escogriffe

Sunday July 30th

  • Sports // Yeek at 7pm @ Bar le Ritz
  • Today is the Day // Kayo Dot at 9pm @ L’Escogriffe
  • Peaer // March of the Worm // Sorry Girls // Shit Whitman at 9pm @ Brasserie Beaubien
  • Today is the Day // Kayo Dot at 10pm @ L’Escogriffe

Monday July 31st

  • Teenager // Disposer at 10pm @ L’Escogriffe

Tuesday August 1st

  • Neurosis // Converge // Amenra at 6:30pm @ Metropolis

Wednesday August 2nd

  • Mura Masa // Kucka at 8pm @ Corona Theatre
  • Daniel Romano // The Highest Order at 9:30pm @ Bar le Ritz PBD

Saturday August 5th

  • Kississippi // Pictures of Vernon // Still Kicking // Caraway at 9pm @ La Vitrola *Isaac Vallentin // Invites at 9pm @ Casa del Popolo

Wednesday August 9th

  • Slothrust // Tancred at 9:30pm @ Bar le Ritz PBD

Saturday August 12th

  • Odonis Odonis // Blanka // Technical Kidman at 9pm @ L»Escogriffe

Sunday August 13th

  • The Frights // King Shelter // On Drugs at 8pm @ Bar le Ritz PBD

Monday August 14th

  • Marika Hackman // The Big Moon at 9pm @ Casa del Popolo
  • Surfer Blood // Katie von Schleicher at 9:30pm @ Bar le Ritz PBD

Thursday August 17th

  • Yamantaka // Sonic Titan // Lungbutter at 9:30pm @ Bar le Ritz PBD

Friday August 18th

  • Waxahatchee // Palehound // Outer Spaces at 9pm @ Theatre Fairmount

Thursday August 24th

  • Henry Jamison // Gracie and Rachel at 9pm @ Brasserie Beaubien

Saturday August 26th

  • Appalaches // Hammerhands // Sunsetter (Ex-Goetia) at 9pm @ L’Escogriffe

Tuesday August 29th

  • Surf Curse // Lala Lala at 9pm @ Casa del Popolo

Thursday August 31st

  • Iris // Aim Low // Invites at 9pm @ Quai des Brumes

Saturday September 2nd

  • Shabazz Palaces // Porter Ray at 9pm @ Theatre Fairmount

Monday September 4th

  • Kevin Morby // Shannon Lay at 9:30 @ Bar le Ritz PBD

Tuesday September 5th

  • Dent May // Invites at 9pm @ Casa del Popolo

Tuesday September 12th

  • The Hotelier // Oso Oso at 9pm @ L’Escogriffe

Wednesday September 13th

  • Kali Uchis // Phony Ppl at 9pm @ Theatre Fairmount

Thursday September 14th

  • Thee Oh Sees // Chocolat at 9pm @ Cabaret La Tulipe

Thursday September 21st

  • Pinegrove // Florist // Lomelda at 7pm @ Bar le Ritz PBD

Saturday September 23

  • Rainer Maria // Invites at 9:30pm @ Bar le Ritz PBD

Tuesday September 26th

  • Drab Majesty // Invites at 9pm @ Bar le Ritz PBD

Saturday September 30th

  • Perturbator // Le Matos at 9pm @ Socitete des Arts Technologique



For Film Listings:

  • Cinéma du Parc: http://www.cinemaduparc.com/

  • Dollar Cinema: http://www.dollarcinema.ca/

  • Cinéma Beaubien: http://cinemabeaubien.com/

  • Cinématheque Québecoise : http://www.cinematheque.qc.ca/

  • ONF/Cinétoboteque : http://www.onf-nfb.gc.ca/eng/cinerobotheque/

  • Cinéma Excentris: http://cinemaexcentris.com/