Listings

CKUT is now publishing Montreal Listings (Music, Arts & Culture, Community Events).

Listings were last updated **September 13*

Send your listing submissions to music@ckut.ca.

Tuesday September 19th

  • Xiu Xiu // Re-tros // Saccharine at 8:30pm @ La Vitrola
  • The Cribs at 8pm @ Theatre Fairmount
  • Rodriguez // Cat Clyde at 8pm @ Metropolis
  • Deqn Sue // Thanya Iyer // Krystale Presented by CJLO 1690 AM at 8pm @ Casa del Popolo

Wednesday September 22nd

  • Seu Jorge at 8:30pm @ Theatre St. Denis
  • Frode Gjerstad Trio & Steve Swell at 8:30pm @ Casa del Popolo
  • Flesh World // Complications // Security // Lacedetail at 9pm @ La Vitrola

Thursday September 21st

  • Pinegrove // Florist // Lomelda at 7pm @ Bar le Ritz PDB
  • Oh Wonder // Jaymes Young at 8:30pm @ Metropolis
  • Wire // Noveller at 8pm @ Theatre Fairmount
  • The Wholesome Homecoming Dance at 7pm @ La Sala Rossa
  • Redshift Records Presents: Katana of Choice at 7:30pm @ La Vitrola
  • Bébé Soleil // Vincent’s Price (of Death) // Pierre-Alain Faucon at 8pm @ Casa del Popolo

Friday September 22nd

  • CJLO FUNDrive Kickoff 2017 at 8pm @ Casa del Popolo
  • THE PRE-DRINK: Presented by Double the Vision Entertainment at 9pm @ La Vitrola

Saturday September 23

  • Rainer Maria // Olivia Neutron John at 9:30pm @ Bar le Ritz PDB
  • Canicule Tropicale: Mambo Chick // Nuits d’Afrique Sound System at 9:30pm @ La Sala Rossa

Sunday September 24

  • Charlotte Day Wilson // Rhye at 7pm @ La National
  • Lonely Boa // Derek Gaines // Graham Beverly at 8:30pm @ Le Cagibi
  • Gala Royal Tribal: Dystopia at 7:30pm @ La Sala Rossa
  • Words & Music: Pamela Bentley // Jesse Chase // Simon Millerd // Isis Giraldo at 8pm @ Casa del Popolo

Monday September 25

  • Electric 6 // Groves // The Sick Thing at 8:30 @ L’Escogriffe
  • Austin Piazzolla Quintet at 9pm @ Cafe Resonance
  • Quatuor Bozzini + Philip Thomas // Intention et Mémoire at 7:30pm @ La Sala Rossa
  • David Leibe Hart at 8pm @ La Vitrola

Tuesday September 26th

  • Drab Majesty // Automelodi // KONTRAVOID at 9pm @ Bar le Ritz PDB
  • Indie Montreal presents Grieves // Guests at 7:30pm @ La Sala Rossa

Wednesday September 27th

  • Pixies // Sunflower Bean at 8pm @ Metropolis
  • Tei Shi at 8:30pm @ Cafe Campus
  • Liberté Big Band: Montréal Formation // Vernissage Flore de Ris @ 6:30pm at La Sala Rossa
  • Zig Zag Zine’s REESE Party at 8pm @ Casa del Popolo
  • Hydrothermal Vents // Future States at 8:30pm @ La Vitrola

Thursday September 28th

  • Ornament and Crime @ Barfly
  • Jay Arner // Holding Hands // Carla Sagan // Everett Bird at 8pm @ Casa del Popolo
  • Bar Bleu Presents: Yes/Unity at 9pm @ La Sala Rossa

Friday September 29th

  • Tash Sultana at 9pm @ Metropolis
  • Shadowhand // Holy Data // Von Baxter at 9pm @ Casa del Popolo
  • Soirée Benefice: Productions Fil D’Or at 7:30pm @ La Vitrola
  • Punch Club MTL 73 at 8pm @ La Sala Rossa

Saturday September 30th

  • Perturbator // Le Matos at 9pm @ Société des Arts Technologique
  • Masquerade Ball at 7:30pm @ Casa del Popolo
  • Big Brave // Lungbutter // Truster at 10pm @ La Sala Rossa

Sunday October 1st

  • Torres at 8pm @ Le Petit Campus
  • Thighpaulsandra // La Naegleria at 9:30pm @ Bar le Ritz PDB
  • Cloakroom // Guests at 9pm @ La Vitrola
  • Unplugged 2nd Edition at 6:30pm @ La Sala Rossa

Monday October 2nd

  • Matthew Byrne at 8pm @ Casa Del Popolo
  • No Hay Banda: Gabriel Dharmoo & Notre Meute + Ensemble AKA at 8pm @ La Sala Rossa

Tuesday October 3rd

  • Together Pangea // Tall Juan // Daddy Issues at 9:30pm @ L’Escogriffe
  • Wand // Darto at 9:30pm @ Bar le Ritz PDB
  • Mumu Rae // The Mexican Candies at 9pm @ Casa Del Popolo

Wednesday October 4th

  • Pile // Life In Vacuum // Stegosaurus at 9pm @ La Vitrola
  • Front 242 // Pankow at 8pm @ Fairmount Theatre

Thursday October 5th

  • Alex Cameron // Beaver at 9:30pm @ Bar Le Ritz PDB
  • Jerusalem In My Heart // Genevieve Bealieu at 9[m @ La Sala Rossa

Friday Octover 6th

  • Jesus Horse // Voltang // In the Name of Havoc // Gutser at 8pm @ Casa Del Popolo
  • Awwful // Dish Pit // Strangerfamiliar // Fanacy at 5:30pm @ Bar le Ritz PDB
  • Strongboy // Alex Rand at 9pm @ Brasserie Beaubien
  • Blue Hawaii at 9pm @ Club Lambi

Saturday October 7th

  • Jenny Besetzt // Future Islands at 9pm at Metropolis
  • Gypsy Kumbia Orchestra // Underground Danza Party at 10pm @ La Sala Rossa
  • Future Punx // The Pink Noise at 9:30pm @ Brasserie Beaubien

Sunday October 8th

  • Japanese Breakfast // Mannequin Pussy // Spirit of the Beehive at 8pm @ Bar le Ritz PDB
  • Metz // Solids // Sigil at 9pm @ La Sala Rossa

Monday October 9th

  • Mastodon // Russian Circles at 7:30pm @ Metropolis
  • Saint Pe // Crocodiles // Pottery at 9pm @ L’Escogriffe

Tuesday October 10th

  • Cigarettes After Sex at 9pm @ The National

Wednesday October 11th

  • Weaves at 9pm @ Bar le Ritz PDB
  • Sara Macdougall at 8pm @ Casa Del Popolo

Thursday October 12th

  • The Magic Hats // Charles Lowe at 8pm @ Casa Del Popolo
  • Le Kraken // Mujahedeen // The Eye of Time at 9pm @ La Vitrola

Friday October 13th

  • Beach Fossils // Snail Mail // Raener at 9pm at Faimount Theatre
  • TOPS // Ellise Barbara at 9pm @ Le National
  • Pin Up // The Fair // LRH at 8pm @ Casa Del Popolo
  • Dinner // Molly Drag // Apex at 9pm @ Bar Le Ritz PDB

Saturday October 14th

  • Lust For Youth // Brusque Twins // Rivalled Envy at 8pm @ La Vitrola

Sunday October 15th

  • Rae Spoon // Geoff Berner at 8pm @ Casa Del Popolo

Monday October 16th

  • Rakta // Ursula // Carla Sagan // Eliza Kavtion at 8pm @ La Vitrola
  • Pinact // Little Jr // Invites at 9pm @ Casa Del Popolo
  • Partner at 9pm @ L’Escogriffe
  • Grails // Invites at 9pm @ Bar Le Ritz PDB

Friday October 20th

  • Chelsea Wolfe // Youth Code at 9pm @ The National

Saturday October 21st

  • Japandroids // Cloud Nothings at 9pm @ Corona Theatre

Tuesday October 24th

  • Bad Suns // QTY // Hunny at 8pm @ La Sala Rosa
  • Sinkane // The Kimonas at 9:30pm @ Bar Le Ritz PDB

Wednesday October 25th

  • La Femme at 8pm @ Corona Theatre

Friday October 27th

  • Yumi Zouma // She-Devils at 9:30pm @ Bar le Ritz PDB

Saturday October 28th

  • Walter TV // Paul Cherry at 9pm @ Brasserie Beaubien
  • Radiant Baby // L.A. Foster // Celeste at 9pm @ Casa Del Popolo
  • Dead Boys // Green Jelly // Punk Police at 9pm @ Fairmount Theatre
  • Kaitlyn Aurelia Smith // Reves Sonores // Hush Pup at 9pm @ Bar Le Ritz PDB

Sunday October 29th

  • Erin Costello at 8:30pm @ Casa Del Popolo
  • Diane Cluck // Sam Moss // Dana Gavaski at 8pm @ La Vitrola
  • US Girls // Invites at 9pm @ La Sala Rossa
  • Tera Melos // Speedy Ortiz at 9:30pm @ Bar Le Ritz PDB

Tuesday October 31st

*Ariel Pink // Invites @ The National

Thursday November 2nd

  • Jo Passed // Everett Bird // Laps at 9pm @ Casa Del Popolo

Friday November 3rd

  • Gazm // Kosovo // As They Fall // Royal Rumble // Front Commun at 9pm @ Casa Del Popolo

Wednesday November 8th

  • Deep Dark Woods at 8pm @ La Vitrola



For Film Listings:

  • Cinéma du Parc: http://www.cinemaduparc.com/

  • Dollar Cinema: http://www.dollarcinema.ca/

  • Cinéma Beaubien: http://cinemabeaubien.com/

  • Cinématheque Québecoise : http://www.cinematheque.qc.ca/

  • ONF/Cinétoboteque : http://www.onf-nfb.gc.ca/eng/cinerobotheque/

  • Cinéma Excentris: http://cinemaexcentris.com/

Recent posts

Pages