Listings

CKUT is now publishing Montreal Listings (Music, Arts & Culture, Community Events).

Listings were last updated June 6th

Send your listing submissions to music@ckut.ca.

Wednesday June 6th

  • Iris // Aim Low // Still Kicking at 21:00 @ Brasserie Beaubien
  • Heaters // The City Gates // Ostrich Bouquet at 21:00 @ L’Esco
  • SK Kakraba & The Rempis/Daisy Duo at 20:30 @ La Sala Rossa
  • Dreamcrusher // Latex Honey Glove // Spring Blades // Neo Edo at 21:00 @ Casa del Popolo

Thursday June 7th

  • Joyful Joyful // Xuan Ye // Sarah Pagé & Maya Kuroki // JONINA at 20:30 @ La Vitrola
  • Murray/El’Zabar Duo // Castor & Compagnie at 20:30 @ La Sala Rossa
  • Pietro Amato & Mathieu Charbonneau // Zimpel/Ziolek // N Nao at 20:30 @ Casa del Popolo

Friday June 8th

  • An Horse &amp // Camp Cope // Heart Beach at 20:00 @ Bar le Ritz
  • Orville Peck // The Submissives // Night Lunch at 21:00 @ Casa del Popolo
  • Sadist // Omerta // Mueco // CPU Rave // Spacers at 21:00 @ La Vitrola
  • Heiroglyphic Being // Soren Roi // Nat Navi // Nick Rony // Sainte Nitouche at 21:00 @ La Sala Rossa
  • Jason Sharp with Adam Basanta // Christian Carrière // Martin Rodriguez at 21:00 @ Eastern Bloc

Saturday June 9th

  • Jacob Kirkegaard // Quatuor Bozzini at 20:30 @ Fonderie Darling
  • Tanya Evanson // Natalie Wee // Skin Tone // Shanice Nicole at 20:30 @ Casa del Popolo
  • Lmip Wrist // Plack Blague // Pelada // Niños Rata // Odd // Dead Dog at 21:00 @ La Sala Rossa
  • Miss Eaves // Tshizimba // Kayiri at 21:00 @ La Vitrola

Sunday June 10th

  • Milford Greaves & William Parker // Jason Selman at 20:30 @ La Sala Rossa
  • Bill Orcutt // Earthquake Architecture // Nennen // Kee Avil at 20:30 @ Casa del Popolo
  • Chris Connelly // Special Guests // Radiovoid at 21:30 @ La Vitrola

Monday June 11th

  • Jo Passed // Dick Stusso at 21:00 @ Bar le Ritz
  • Yours Are the Only Ears // Fog Lake // Inland Island at 21:00 @ Brasserie Beaubien
  • Sessions at 19:30 @ La Sala Rossa
  • Jacob Kirkegaard performs Labyrinthitis // The Films of Yoko Ono at 20:00 @ Fonderie Darling
  • Party Knüllers vs Jaimie Branch // Nos Futurs & Anne-James Chaton at 20:30 @ Casa del Popolo
  • Carla Dal Forno // Tess Roby // Ora Cogan at 21:00 @ La Vitrola

Tuesday June 12th

  • Flasher // Dehd at 21:00 @ Brasserie Beaubien
  • Slow Mass // Everett Bird at 21:00 @ L’Esco
  • Cold Cave // Black Marble // Choir Boy at 21:00 @ Théâtre Fairmount
  • Boxher // Dana Michel // Paige Culley/Mich Cota at 20:00 @ La Sala Rossa
  • Gen Pop // No Negative // Body Break at 20:00 @ La Sotterenea
  • The Young Mothers // Rodrigues/Lopes/Leblanc/Ferreira Lopes at 20:30 @ Casa del Popolo
  • Mourning [A] BLKstar // Elle Barbara // Sick at 21:00 @ La Vitrola

Wednesday June 13th

  • King Gizzard and The Lizard Wizard // Amyl and the Sniffers at 20:00 @ L’Olympia
  • Sneaks // Kallitechnis at 21:30 @ Bar le Ritz
  • Mardi Spaghetti 10th Anniversary Jam at 12:00 @ Casa del Popolo
  • Craig Taborn/Mette Rasmussen/Ches Smith // Sylvie Courvoisier & Mark Feldman at 20:30 @ La Sala Rossa
  • Brigitte Bardon’t // Tamayugé // Skin at 21:00 @ La Vitrola

Thursday June 14th

  • Kamikaze Girls // 3D Robot Monster // Manila at 21:30 @ Brasserie Beaubien
  • Efrim Manuel Menuck // Jessica Moss & Charles-André Coderre at 20:30 @ La Sala Rossa
  • The Revival Ensemble reinterprets Ellington’s Far East Suite // Sick Boss Löve at 20:30 @ La Vitrola

Saturday June 16th

  • Hannah Epperson // Nick Schofield at 20:00 @ Bar le Ritz

Sunday June 17th

  • Hit Bargain // Guests at 21:00 @ Quai des Brumes
  • Blac Rabbit // Guests at 21:00 @ Bar le Ritz

Tuesday June 19th

  • Normal Echo // Guests at 21:00 @ Casa del Popolo
  • Partner // Vanille // Veranda Liv at 21:30 @ Bar le Ritz

Wednesday June 20th

  • Magic Sword // Guests at 20:00 @ Bar le Ritz
  • Teen // Miles Francis // Hnry Flwr // Guests at 21:00 @ Brasserie Beaubien

Thursday June 21st

  • Tonstartssbandht (10th Anniversary) // Blake Hargreaves at 21:30 @ Bar le Ritz

Saturday June 23rd

  • H A U N T E R // Pink Navel // bas relief at 21:00 @ Casa del Popolo
  • Gobbinjr // Long Neck at 21:00 @ Brasserie Beaubien

Sunday June 24th

  • Synkro // Guests at 21:00 @ Bar le Ritz

Monday June 25th

  • Of Feather and Bone // Tomb Mold // Oath Div. 666 at 21:00 @ Casa del Popolo

Monday July 2nd

  • Devon Welsh // Guests at 21:00 @ La Vitrola

Tuesday July 3rd

  • TV Girl // Infinity Girl // gg peach at 21:00

Thursday July 5th

  • Remember Sports // Nadine at 21:00 @ La Vitrola
  • Bells Atlas // Thanya Iyer // Chiquita Magic at 21:30 @ Quai des Brumes
  • Scattered Clouds // Mauno at 21:30 @ L’Esco

Friday July 6th

  • The Sick Things // Pale Lips // First Base at 21:30 @ L’Esco

Monday July 9th

  • Boy Pablo // Guests at 21:30 @ Bar le Ritz

Tuesday July 10th

  • Shame // Mundy’s Bay // Lemongrab at 21:30 @ Bar le Ritz
  • Video Age // Why Try // Dendrons // Guests at 21:00 @ Brasserie Beaubien

Wednesday July 11th

  • Immersion // Guests at 21:00 @ La Vitrola

Thursday July 12th

  • Mo Kenney // Guests at 21:00 @ Brasserie Beaubien

Sunday July 15th

  • Dent May // Shannon Lay // Palmetto at 21:00 @ La Vitrola

Monday July 16th

  • Snail Mail // Bonny Doon // Loic April at 21:00 @ L’Esco
  • Faust // Guests at 21:30 @ Bar le Ritz

Tuesday July 17th

  • Bane’s World // Michael Seyer // Inner Wave at 21:00 @ Casa del Popolo
  • Mother Evergreen // The Most // bas relief at 21:00 @ Casa del Popolo

Saturday July 21st

  • Little Junior // Everett Bird at 21:00 @ Brasserie Beaubien

Monday July 23rd

  • A$ap Ferg // Daniel Curry // IDK at 20:00 @ New City Gas
  • Past Life // Molly Drag // Wild Yawp at 21:00 @ Casa del Popolo

Wednesday July 25th

  • Fleet Foxes // Nilufer Yanya at 20:00 @ Théâtre Corona

Friday July 27th

  • Bellows // Guests at 21:00 @ La Vitrola

Saturday July 28th

  • Valleyheart // Riverbeds at 21:00 @ La Vitrola

Sunday July 29th

  • Really From // Pack Sounds // Thanya Iyer at 21:00 @ Casa del Popolo

Wednesday August 1st

  • The Essex Green // Florida Well at 21:00 @ Casa del Popolo

Thursday August 9th

  • Drugdealer // Jackson Mackintosh // Confusing Mix of Nations at 21:00 @ La Sala Rossa
  • Bike Thiefs // Guests at 21:00 @ La Sotterenea
  • Free Cake For Every Creature // Lisa/Liza // For Lake // Still Kicking at 21:00

Friday August 10th

  • Mourn // Chastity // Silver Dapple at 20:00 @ Bar le Ritz

Sunday August 12th

  • Joan of Arc // B Boys // Girl Arm at 21:00 @ Bar le Ritz
  • Mourn // Chastity // Guests at 20:00 @ Bar le Ritz

Friday August 24th

  • Amen Dunes // Guests at 21:30 @ Bar le Ritz

Saturday September 8th

  • Let’s Eat Grandma // Guests at 21:30 @ Bar le Ritz

Wednesday September 12th

  • Car Seat Headrest // Naked Giants at 20:00 @ Theatre Corona

Friday September 28th

  • The Charlatans // Guests at 21:00 @ Theatre Fairmount

Thursday October 4th

  • Trisomie 21 // Guests at 21:30 @ Bar le Ritz

Friday October 5th

  • Gruff Rhys // Guests at 20:00 @ Bar le Ritz

Monday October 15th

  • Oh Sees // Guests at 20:00 @ Le National

Saturday October 20th

  • Hey Ocean // Guests at 19:30 @ Bar Le Ritz

Thursday October 25th

  • Timber Timbre // Guests at 20:00 @ Théâtre Plaza

Tuesday December 4th

  • Julian Lage Trio // Guests at 21:30 @ L’Esco

Saturday December 8th

  • Ryley Walker // Guests at 21:30 @ L’Esco



For Film Listings:

  • Cinéma du Parc: http://www.cinemaduparc.com/

  • Dollar Cinema: http://www.dollarcinema.ca/

  • Cinéma Beaubien: http://cinemabeaubien.com/

  • Cinématheque Québecoise : http://www.cinematheque.qc.ca/

  • ONF/Cinétoboteque : http://www.onf-nfb.gc.ca/eng/cinerobotheque/

  • Cinéma Excentris: http://cinemaexcentris.com/

Recent posts

Pages